Przed nami szalony i gorący okres świąteczny, który już małymi krokami wkracza na sklepowe półki. W wirze zakupów możemy nie zauważyć, że nasze prezenty noszą jakieś wady fabryczne lub nie trafiliśmy z prezentem. W jakich sytuacjach możemy dokonać reklamacji? Czy niezbędny do tego będzie paragon, jako potwierdzenie zakupu? Ile czasu może trwać reklamacja? Co w przypadku informacji w sklepie “po odejściu z kasy reklamacja nie będzie uwzględniana”? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Po odejściu z kasy reklamacja nie będzie uwzględniana

Jeżeli towar który nabyliśmy posiada wadę fabryczną, bądź jest niezgody z opisem mamy prawo, jako konsumenci do złożenia reklamacji. Klient jako zadośćuczynienia ma prawo żądać naprawy towaru, wymiany na inny bądź zwrotu gotówki. Wielu sprzedawców wychodzi z założenia, że “nieznajomość prawa szkodzi” i często umieszczają w swoich sklepach, przy kasach tabliczkę z napisem “po odejściu od kasy reklamacja nie będzie uwzględniana”. Stosowanie takich praktykach jest niezgodne z ustawą i nieważne w świetle prawa, ale niestety wielu klientów się na to nabiera i nie decydują się na zgłoszenie reklamacji.

Reklamacja tylko z paragonem?

Dowodem zakupu towaru jest nie tylko wystawiony przez sprzedawcę paragon, ale również faktura, wyciąg z konta albo potwierdzenie z terminala. W tym przypadku również sprzedawcy ignorują przepisy prawa i bez posiadanego przez klienta paragonu, reklamacja nawet nie zostaje przyjęta, a co dopiero rozpatrzona. Wcześniej wspomniane dokumenty (wyciąg z konta, faktura czy też potwierdzenie z terminala) bez problemu pozwalają na zidentyfikowanie i znalezienie wymaganej transakcji, stanowią również zbliżony do paragonu dowód zawarcia umowy.

Reklamacja towaru a zwrot

Różnice między reklamacją a zwrotem towaru są bardzo istotne i warto wiedzieć kiedy chcemy ubiegać się o zwrot a kiedy reklamację. Należy jednak pamiętać, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu. Jeżeli regulamin sklepu na to pozwala to, zwrot towaru można dokonać jedynie w przypadku, jeżeli towar jest nowy i nie posiada śladów użytkowania. W takim przypadku klient otrzymuje zwrot pieniędzy. Jedynym wyjątkiem gdzie nie można dokonać zwrotu, są zamówienia specjalne np. szycie ubrań na miarę, bądź meble na wymiar. Natomiast reklamacja dotyczy towaru używanego posiadającego wadę fabryczną nabytą w trakcie użytkowania. Reklamacja nie zawsze musi zostać rozstrzygnięta na korzyść konsumenta. Sprzedawca ma 14 dni od złożenia reklamacji na podjęcie decyzji i poinformowanie klienta.

Reklamacja w formie bonu

Sprzedawca przy pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji, aby nie stracić zarobku i zminimalizować straty, często zamiast zwrotu gotówki, zastrzega że zwrot pieniędzy, klient otrzyma w formie bonu, karty podarunkowej do wykorzystania w sklepie, bądź wymiany na inny towar tej lub wyższej wartości z dopłatą. Jest to dość popularna praktyka, jednakże to również jest niezgodne z prawem. Podsumowując, nie pozwólmy nieuczciwym sprzedawcom zrobić się w balona i stosować zakazanych praktyk. Przy problemach z zgłoszeniem reklamacji warto grzecznie zaznaczyć sprzedawcy o obowiązujących przepisach prawnych i, że działa niezgodnie z nimi.