Firmy, które prowadzą sprzedaż artykułów ale także i takie które świadczą usługi wymagające gromadzenia materiałów niezbędnych do ich wykonania muszą monitorować stany magazynowe i choć prawo na małe firmy prowadzące księgę przychodów i rozchodów nie nakłada obowiązku posiadania programu magazynowego warto rozważyć korzystanie z niego. Sprawdźmy czy warto mieć program magazynowy?

Po pierwsze - zgodność z prawem!

Posiadanie pomocnego narzędzia pozwalającego na monitorowanie stanów towaru w firmie czyli tego co zostało zakupione do celów dalszej odsprzedaży a tego co udało się już sprzedać pozwala na wywiązanie się z obowiązku sporządzania końcoworocznego remanentu. Remanent (inaczej spis z natury) to obowiązek jaki nakłada na każdego przedsiębiorcę prawo podatkowe mówiące o tym, że należy na koniec/początek każdego roku ustalić ile towarów/materiałów zostało w firmie niesprzedanych. Tu z pomocą przychodzi program magazynowy, który pozwala wydrukować spis oraz określić wstępnie ile czego mamy.

Po drugie - wygoda!

Wyobraźmy sobie, że zamiast dobrego programu magazynowego, ręcznie spisujemy wszystkie towary, grupujemy je, układamy alfabetycznie aby żadnego nie pominąć a i tak zwykle przytrafi się jakiś błąd i wtedy zaczynamy wszystko od nowa... Dlatego program magazynowy to też i wygoda. Dzięki niemu mamy:

  • spis towarów w jedynym miejscu, który można dowolnie układać (alfabetycznie, grupami towarów, stanami magazynowymi, dostępnościami)
  • na bieżąco informację co jest na stanie, co pozwala nam nie zamawiać zbyt dużo ale także reagować szybko gdy dany towar jest na wykończeniu
  • informację o koszcie sprzedanych towarów czyli cena sprzedaży minus cena zakupu, dzięki czemu łatwo możemy oszacować zysk!

Program magazynowy - czy warto?

Odpowiadając na pytanie tytułowe należałoby porównać nakład z korzyścią. Obecnie dobry program magazynowy połączony nawet z prowadzoną księgowością to koszt poniżej 10 zł miesięcznie a zyskujemy pomoc w wypełnianiu obowiązków prawnych, wiedzę na temat tego co się dzieje w naszej firmie a przy tym dużą wygodę oraz oszczędność czasu.